Linux Root Şifresi Sıfırlamak

Linux Root Şifresi Sıfırlamak

Centos , Ubuntu , Pardus için geçerli yöntem…

Bu durumda yapılması gereken ilk şey işletim sistemini yeniden başlatmak ve aşağıda sıraladığım adımlar izlemek şeklinde devam eder..

Yeniden başlatmak için masaüstü bilgisayarda isek reset tuşuna basın, uzak masaüstü’nde sanal olarak çalıştırılan bir linux dağıtımındaysak reboot dediğimiz işletim sisteminin yeniden yüklenmesi (açılması) işlemini yapın. Bu kısmı fazla uzatmadan işletim sistemi açılırken yapılacaklara geçeyim.
Açılmaya başlar başlamaz klavyede “a” tuşuna sürekli basın (basılı tutmayın).
Komut yazılabilen bir ekran gelecek, “-s” yazıp klavyeden enter tuşuna basın (satırda birşey yazılı ise onu silip yazın).

İşletim sistemi “single mod”da başlayacak. Yani direk SSH ekranına düşeceksiniz. Satıra “passwd” yazın ve enter tuşuna basın.

Yeni şifrenizi girin ve enter tuşuna basın.

Yazdığınız şifreyi tekrar yazın ve enter tuşuna basın.

Unuttuğunuz şifre artık az önce girdiğiniz yeni şifrenizle değiştirildi. İsterseniz klavyede ctrl+d kombinasyonu ile işletim sisteminin açılmasına devam edebilir, isterseniz “reboot” yazıp enter tuşuna basarak işletim sistemini sağlam bir şekilde başlatabilirsiniz (Not: yazılan komutlara tırnak işaretleri dahil değildir, sadece tırnak işaretleri arasında olanı yazacaksınız).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir