SQL Server 2008 Windows Authentication Security (Güvenlik Seçenekleri Nelerdir)

Microsoft SQL Server sisteminde güvenliği sağlamak için kullanılabilen yöntemlerin birincisinden bahsedeceğim. Öncelikle Microsoft SQL Server Management Studio‘yu açıyoruz. Burası veritabanlarını oluşturduğumuz ve bu veritabanlarını yönettiğimiz arayüzdür.

image002

Security/Login sekmesine sağ tıklayarak New Login sekmesini tıklıyoruz. Karşımıza yeni kullanıcı oluşturma penceresi gelecek.

image004

Login Name kısmına oluşturacağımız kullanıcı ismini giriyoruz. Eğer daha önceden bir kullanıcı tanımladıysak Search butonu ile arama yapabiliriz.

Seçeceğimiz Server Roles kısmından kullanıcının SQL Server’a hangi yetki ile bağlanabileceğini seçip güvenlik açısından yetkilendirme sistemi ile koruma oluşturabiliriz.

image006

Buraca yetkilendirme türü olarak genelde public seçilidir fakat biz burada admin türünde yetkilendirmelerde yapabiliriz.

User Mapping bölümünde ise hangi veritabanına ne tür bi yetki atayacağımızı ayarlayabiliriz.
image008

Üst kısımdan veritabanı seçimimizi yapıyoruz. Alt kısımda ise yetkilendirme seçeneğini seçiyoruz. Burada veritabanında Windows Authentication alanında güvenliği sağlamayı sizler ile paylaştık daha sonra diğer alanlarda güvenlik işlemlerini ele alacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir